Schody z kamienia są bardzo pięknie wyglądającym elementem budynku. Właściwa pielęgnacja pozwoli cieszyć się nimi przez długi czas. W jaki sposób można czyścić schody wykonane z piaskowca?
Schody z kamienia na zewnątrz budynku narażone są na nieustanny wpływ czynników atmosferycznych, które mogą być przyczyną powstawania różnego rodzaju zabrudzeń. Właściwa pielęgnacja jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale również technicznych. Zaniedbane schody mogą łatwiej ulegać korozji, tym samym stanowiąc niebezpieczeństwo dla ich użytkowników. Należy zatem mieć na uwadze fakt, że regularna pielęgnacja schodów z kamienia jest koniecznością.

Czyszczenie zabrudzeń z kamienia

Czyszczenie zwykłych zabrudzeń jest zadaniem nieskomplikowanym, które z powodzeniem wykonasz samodzielnie. Do usuwania kurzu i zanieczyszczeń lotnych wystarczy jedynie szczotka o twardym włosiu. W przypadku trudności z usunięciem zabrudzeń widocznych na powierzchni schodów z piaskowca, możesz użyć letniej wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Tego rodzaju zabieg na pewno pomoże w dokładnym oczyszczeniu powierzchni kamienia.

Mocniejsze zanieczyszczenia mogą wymagać nieco większego wysiłku. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie schodów z kamienia w miejscach o większej wilgotności, położonych w bliskim sąsiedztwie roślinności. Mchy, glony, grzyby i inne drobnoustroje pochodzenia roślinnego powodują, że zwiększa się poziom wilgotności wewnątrz kamienia, a tym samym obniżają się wartości techniczne, co może powodować szybszą korozję kamienia. W celu dokładnego wyczyszczenia tego rodzaju zanieczyszczeń na powierzchni piaskowca należy zakupić specjalny preparat, który pomoże wykonać pracę w odpowiedni sposób. Tego rodzaju środki pełnią również funkcję zabezpieczającą kamień przed ponownym porastaniem.

Preparaty do czyszczenia piaskowca

Preparat do czyszczenia piaskowca musisz starannie nanosić za pomocą pędzla lub wałka. Po kilku godzinach całość należy przepłukać czystą wodą i dokładnie usunąć pozostałości wszystkich zanieczyszczeń. Podobny zabieg pozwala nie tylko na staranne wyczyszczenie kamienia, ale również zabezpieczają przed ponownym osadzaniem się tego rodzaju zanieczyszczeń.
Naprawdę poważne zabrudzenia najlepiej powierzyć fachowcom, którzy wykonają specjalistyczne prace za pomocą odpowiedniego sprzętu. Piaskowanie polega na czyszczeniu strumieniem sprężonego powietrza z domieszką drobnoziarnistego piasku. Tego rodzaju zabieg pozwoli odzyskać utracony wygląd schodom z piaskowca.