czyszczenie piaskowca

Piaskowiec oferowany przez naszą firmę odznacza się dobrymi parametrami technicznymi, co oznacza, że jest trwały. Dla utrzymania go w pięknym wyglądzie przez długi czas warto jednak rozważyć przeprowadzenie zabiegów impregnacyjnych, które pozwolą dłużej cieszyć się jego piękną naturalną barwą.
Przeprowadzenie impregnacji piaskowca nie jest zadaniem skomplikowanym, z łatwością możesz wykonać go zupełnie samodzielnie, bez konieczności wzywania specjalisty w tej dziedzinie. Dostępne na rynku preparaty, do kupienia w każdym dobrym sklepie z artykułami budowlanymi, nie wymagają używania specjalistycznych narzędzi, tym samym całą pracę wykonasz szybko i sprawnie, oszczędzając w ten sposób zarówno czas jak i pieniądze.
Wspomnianych wyżej preparatów przeznaczonych do dobrej impregnacji znajduje się na naszym rynku budowlanym bardzo wiele, dlatego też dokonanie ostatecznego wyboru może być trudne dla osób nie posiadających fachowej wiedzy w tym zakresie. Na szczęście doradcy klienta zatrudnieni w sklepach z tego rodzaju materiałami są osobami znającymi się na sprzedawanych przez siebie produktach, dzięki czemu będą w stanie udzielić porady, która pozwoli na dokonanie przemyślanego zakupu. Najlepsze do tego celu będą preparaty silikonowe, które ochronią powierzchnię kamienia przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak przygotować piaskowiec do czyszczenia?

Przygotowanie powierzchni do renowacji należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia piaskowca z kurzu i brudu zalegających na powierzchni. Zazwyczaj wystarczy do tego jedynie szczotka o odpowiednio twardym włosiu, w przypadkach większych zanieczyszczeń dobrym rozwiązaniem będzie użycie myjki ciśnieniowej. Po dokładnym oczyszczeniu powierzchnię należy dokładnie wysuszyć przed kolejnym etapem pracy.

Impregnacja piaskowca

Kolejnym krokiem jest sama impregnacja. Można jej dokonywać na dwa sposoby: opryskiwaczem bądź tradycyjnym pędzlem. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Przeprowadzona przy pomocy opryskiwacza praca pozwala na uzyskanie większej wydajności, gdyż zużycie impregnatu na metr kwadratowy powierzchni jest około dwa razy mniejsze niż ma to miejsce w przypadku impregnacji wykonywanej za pomocą pędzla. Posługiwanie się pędzlem pozwala jednak na głębsze wniknięcie w strukturę impregnowanego piaskowca, tym samym zwiększając stopień ochrony kamienia. W tym przypadku należy samemu rozstrzygnąć, który sposób ostatecznie wybierzemy. Impregnacja piaskowca nie jest zadaniem skomplikowanym, niemniej jednak wymaga pewnej regularności. Powtarzanie procesu powinno odbywać się w miarę regularnie, najlepiej co 12 miesięcy. W razie pojawienia się na piaskowcu zielonych wykwitów lub zauważenia zbyt dużej nasiąkliwości wodą zabieg impregnacji powinno wykonywać się częściej.