sciezka z kamienia naturalnego - piaskowca

Kamienna ścieżka w ogrodzie jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób lubiących prawdziwie piękne przydomowe ogrody. W jaki sposób wykonać tego rodzaju pracę? Najważniejsze jest staranne planowanie.

Dobrze przygotowany plan jest podstawą dobrze wykonanej pracy. Zanim rozpoczniemy działania w terenie warto poświęcić czas na to, by szczegółowo określić swoje indywidualne potrzeby i upodobania. Kamienna ścieżka w ogrodzie powinna spełniać określone wymagania, zarówno te dotyczące estetyki jak i funkcjonalności.

Przygotowanie do budowy

Wybór przebiegu trasy ścieżki to rzecz oczywista. Poza tą kwestią musisz również zastanowić się nad tym, z jakiego kamienia będzie zbudowana przyszła ścieżka. Do wyboru jest kilka różnorakich rodzajów kamienia. Granit i piaskowiec są najtrwalsze, dlatego będą najbardziej odpowiednie do ułożenia trwałej ścieżki kamiennej w ogrodzie. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o zakupie, warto pamiętać o tym, że piaskowiec jest znacznie lżejszy, a zatem tona tego rodzaju kamienia da więcej gotowych płytek. W tym wypadku najlepsze będą kamienie o możliwie najbardziej płaskiej powierzchni, na tyle duże by dało się stanąć na każdym, grubość powinna wynosić mniej więcej 5 – 6 centymetrów, cieńsze po prostu będą się łamać. Jeśli posiadasz ogród odznaczający się dużą wilgotnością, warto pomyśleć o ewentualnej impregnacji kamieni.


ścieżka z piaskowca

Korytowanie to działanie, które warto wykonać zawsze, całą pracę z tym związaną wykonasz szybko i sprawnie. Tego rodzaju rozwiązanie najlepiej sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ścieżka przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie trawnika. Dzięki temu, że kamienie będą osadzone na równo z powierzchnią trawy, koszenie trawnika będzie znacznie łatwiejsze. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tego rodzaju rozwiązaniem jest również trwalsze osadzenie kamieni składających się na ścieżkę.

Kscieżka z piaskowca wokół domuiedy już powstanie gotowa trasa przyszłej ścieżki, musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie gruntu. Całe przedsięwzięcie jest bardzo proste, wymaga jedynie wysypania kilkucentymetrowej warstwy piasku zmieszanego z ziemią z podłoża. Na tak przygotowanym gruncie kamienie będą lepiej umocowane, tym samym ścieżka z nich ułożona będzie odznaczała się trwałością.

Istnieją dwa sposoby na dobre ułożenie wygodnej i funkcjonalnej ścieżki ogrodowej z piaskowca. Pierwszym z nich jest ułożenie kamieni dość luźno, z dużymi przerwami pomiędzy poszczególnymi częściami. Drugi sposób oznacza z kolei układanie kolejnych kamieni możliwie jak najbliżej siebie. Wybór pomiędzy tymi dwoma sposobami jest sprawą indywidualną, przede wszystkim odpowiada na własne upodobania i potrzeby, a także powinien dobrze współgrać z pozostałymi elementami obecnymi w ogrodzie.

Samo układanie tak przygotowanej ścieżki nie jest pracą skomplikowaną, z powodzeniem wykonasz ją samodzielnie. Można również skorzystać z usług profesjonalnej firmy, co gwarantuje dobrą jakość ścieżki kamiennej. Gotową drogę należy regularnie czyścić, zwłaszcza w miejscach o większej wilgotności, zacienionych przez większą część dnia. Piaskowiec jest materiałem trwałym, jednak wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, o czym warto pamiętać.

bruk nad basenem bruk z piaskowca6 kostka kamienna bruk z piaskowca bruk kamienny aleja z kamienną kostką brukową ścieżka z piaskowca sciezka z kamienia naturalnego - piaskowca okładzina murowa