kopalnia szklary

Dolny Śląsk jest jednym z najbogatszych w minerały i skały regionów naszego kraju. To właśnie tutaj znajdują się jedne z najcenniejszych złóż unikalnych minerałów. Szklary, bo to właśnie o tej miejscowości mowa, są jedynym miejscem występowania chryzopazu, nazywanego „dolnośląskim zielonym złotem” dzięki królowi pruskiemu Fryderykowi II, wielkiemu miłośnikowi tych właśnie kamieni szlachetnych.

Dziś  kopalnia Szklary to nieczynna kopalnia, w której wydobywano nie tylko kamienie szlachetne, ale przede wszystkim nikiel, cenny dla przemysłu stalowego, przeżywającego swój rozkwit na przełomie XIX i XX wieku. W związku z wybuchem I wojny światowej, co spowodowało zwiększony popyt na nikiel, otwarto nową sztolnię. Sztolnia „Robert”, bo tak została nazwana, dziś pełni nieco inną, choć także ważną rolę. Dziś mieści się w niej Podziemna Trasa Edukacyjna, którą bez wątpienia warto odwiedzić.

Kopalnia chryzoprazu Szklary

W trakcie wędrówki podziemnymi korytarzami sztolni można podziwiać minerały, jakich próżno szukać w takim nagromadzeniu na całym świecie. Złoża te w takiej ilości są dostępne jedynie w Australii, poza nią to właśnie dolnośląska dawna kopalnia niklu umożliwia zobaczenie na własne oczy geologicznych okazów kamieni szlachetnych.

Chryzopraz ze Szklar to nie wszystko

Poza zielonym chryzopazem zwiedzający Podziemną Trasę Edukacyjną w sztolni „Robert” mogą również zobaczyć w naturalnym środowisku mlecznobiały opal i połyskujący niemal rubinową czerwienią karneol. Przewodnik oprowadzający wycieczkę poda wiele cennych informacji zarówno o geologicznych przyczynach tworzenia się tych minerałów, jak również przybliży pracę w nieczynnej dziś kopalni.

Poza korytarzami dawnej sztolni wyprawa w podziemia umożliwia również odwiedziny w wydrążonym w czasach PRL schronem przeciwatomowym. Dziś w jego sali prezentowane są wydobywane w przeszłości w tym miejscu minerały – chryzoprazy, opale i chalcedony. W tym miejscu odkryjesz prawdziwe piękno tych niezwykłych kamieni jubilerskich.

Warunki w kopalni niklu, chryzoprazu i opali w Szklarach

W podziemiach panuje chłód, dlatego nawet w upalne wakacyjne dni należy pamiętać o ciepłej odzieży i pełnym obuwiu. Godzinna wyprawa do podziemi dawnej sztolni w kopalni niklu w Szklarach na pewno będzie długo wspominaną przygodą. Kopalnia Szklary poza rozrywką dostarczy też sporej dawki wiedzy.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na http://www.kopalniaszklary.pl/

Ceny biletów w dawnej kopalni Szklary

Bilet normalny: 15 zł / osoba
Bilet ulgowy: 12 zł / osoba
( dzieci od lat 4 i młodzież szkolna do ukończonego 18 roku życia, emeryci, renciści, członkowie PTTK )
Bilet rodzinny ( min. 2 + 2 ) – 12 zł / osoba

Kopalnia Szklary – kiedy jest otwarta?

Zwiedzanie podziemnej trasy rozpoczyna się od weekendu majowego „Majówki” ( od 27 kwietnia ) do 30 września.
W tym okresie trasa czynna jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:15, 11:15, 12:15, 13:15, 14:15, 15:15, 16:15, 17:15 ( ostatnie wejście ).

Uwaga! Oprócz okresu „majówki”, w poniedziałki kopalnia jest nieczynna.

Kontakt Dawna Kopalnia Szklary – Dariusz Domagała

NIP: 887-150-04-48
tel. kom. 784 721 071
tel. stacjonarny: 74 817 57 06 ( po godz. 18 – tej )
e-mail: kopalniaszklary@wp.pl