elewacja z kamienia - piaskowca

Elewacja z piaskowca to jedno z najpopularniejszych rozwiązań dla osób, które cenią sobie połączenie elegancji z trwałością. Wykonanie tego rodzaju okładziny na ścianach budynku nada mu nietuzinkowego wyglądu, jednocześnie pozwoli na dobre zabezpieczenie ścian przed szkodliwymi wpływami czynników atmosferycznych. W jaki sposób zaplanować i stworzyć elewację wykonaną przy pomocy piaskowca?

Elewacja budynku – rodzaje piaskowca

Pierwszym krokiem jest wybór kamienia odpowiadającego indywidualnym potrzebom lub wymaganiom. Na rynku dostępne są różne formy kamienia, które można wykorzystać do stworzenia elewacji na budynku. Jakie są rodzaje piaskowca przeznaczonego na elewację zewnętrzną?

Rodzaje piaskowca na elewację

płytki kamienne z piaskowcaPłytki kamienne – to najpopularniejszy rodzaj piaskowca służącego do tworzenia efektownie wyglądających elewacji budynków. Podstawową cechą tego rodzaju surowca jest jego regularny kształt, dzięki czemu układanie jest zadaniem łatwym do wykonania.

Łupanka – tego rodzaju piaskowiec na elewację jest płytką dość nieregularną, jedynie jej boki po długości są cięte, reszta jest łupana. Umożliwia ułożenie niebanalnie wyglądającej elewacji zewnętrznej, jednak praca wymaga posiadania pewnego doświadczenia.

boniówka z fugąBoniówka – pod tą nazwą kryją się płytki elewacyjne z piaskowca, które posiadają przód łupany, co umożliwia osiągnięcie efektu chropowatej i nieregularnej ściany. Jednocześnie tył i boki zostały równo przycięte, dlatego też układanie elewacji przy użyciu boniówki nie przysparza wielu problemów i może być wykonane w krótkim czasie.

Kamień łupany – ten piaskowiec do elewacji jest kamieniem pozwalającym na uzyskanie najbardziej naturalnie wyglądającej ściany. Jego układanie może być jednak czasochłonne, gdyż osoba wykonująca niezbędne czynności musi pamiętać o starannym wybieraniu poszczególnych elementów, które odpowiednio połączone będą w stanie stworzyć niezwykle oryginalną całość, do złudzenia przypominającą ścianę wykonaną przy pomocy naturalnych kamieni.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj piaskowca do budowy elewacji się zdecydujesz, pamiętaj również o konieczności odpowiedniej impregnacji całej powierzchni. W ten sposób zapewnisz sobie piękny wygląd elewacji z piaskowca, a także zabezpieczysz powierzchnię przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, a tym samym będziesz mógł cieszyć się solidną i piękną elewacją przez długi czas.