piaskowiec żółty łupany

Dolny Śląsk to region w południowo-zachodniej Polsce szczególnie bogaty w różnego rodzaju minerały i skały. Od lat to właśnie w tym zakątku naszego kraju wydobywane są kamienie, które służą do budownictwa. Niektóre z wydobywanych na Dolnym Śląsku skał są wyjątkowe w skali kraju, zyskały uznanie także poza jego granicami. Poznaj najbardziej znane skały wydobywane na terenie województwa dolnośląskiego.

Granit

Granit jest chętnie stosowany do różnego rodzaju prac budowlanych przede wszystkim ze względu na swoje właściwości techniczne. Trwałość granitu sprawia, że bardzo chętnie używa się go do budowy dróg lub ścieżek, ogrodzeń, mostów i innych budowli zewnętrznych. Na szczególną uwagę zasługuje surowiec wydobywany w Strzegomiu, zyskał on popularność nie tylko w naszym kraju. Jego zastosowania można podziwiać w bardzo wielu miejscach regionu, charakterystyczna szara barwa jest jego cechą charakterystyczną.

Marmur

Marmury powszechnie kojarzone są raczej z krajami południowymi, niemniej jednak i na Dolnym Śląsku można znaleźć ten rodzaj kamienia. Marmur od wieków jest ceniony głównie za swoje właściwości estetyczne, używa się go przede wszystkim jako okładzin gotowych ścian. W odmianie „Marianna”, która wydobywana jest w odmianie białej i zielonej, skały te występują w masywie Śnieżnika. Piękne skały zostały docenione w wielu miejscach naszego kraju, między innymi do dekorowania ścian Sejmu, Filharmonii Narodowej i Teatru Polskiego w Warszawie.

Piaskowiec

Na terenie Dolnego Śląska piaskowiec występuje w wielu odmianach, dlatego też z łatwością możesz znaleźć najbardziej odpowiedni do własnych potrzeb. Piaskowiec jest skałą dostępną w wielu kolorach – żółtym, czerwonym, beżowym, różni się również właściwościami technicznymi. Jeśli zatem poszukujesz trwałego i eleganckiego kamienia, wybierz piaskowiec Długopole. Jest to jedyna tego rodzaju skała, którą można poddać polerowaniu. Oznacza to, że piaskowiec wydobywany w Długopolu może być stosowany również wewnątrz budynków, między innymi w roli estetycznych posadzek, schodów i parapetów wewnętrznych. Sprawdzi się również jako efektowne wykończenie kominka.