most Zwierzyniecki we Wrocławiu

Sudety i Przedgórze Sudeckie leżące na Dolnym Śląsku to bogactwo form geologicznych nic zatem dziwnego, że to właśnie w tym regionie Polski znajduje się wiele kopalni kamienia, przede wszystkim granitu i piaskowca. Materiały te można odnaleźć w licznych budowlach na całym terenie województwa. Zwłaszcza piaskowiec, ze względu na swoją urodę, był i jest szczególnie chętnie wykorzystywany do tworzenia efektownych elewacji budynków i innych obiektów użytkowych.

Zabytki z piaskowca we Wrocławiu

Stolicą regionu jest Wrocław, będący jednym z największych polskich miast. Można w nim znaleźć kilka przykładów na to, jak piaskowiec może zdobić budynki. Jednym z najciekawszych realizacji jest ozdobny portal budynku NOT-u, który mieści się przy ulicy Piłsudskiego. Rzeźbiony portal to piękny przykład na to, jak wdzięcznym do formowania jest piaskowiec.

Największym z wrocławskich zastosowań piaskowca jest fontanna Walka i Zwycięstwo, mieszcząca się przy placu Jana Pawła II. Działająca do dziś fontanna przed kilku laty została poddana renowacji, dzięki czemu na nowo odzyskała swój dawny blask. Oczyszczony piaskowiec posiada piękną żółtą barwę, która przyciąga wzrok nie tylko turystów odwiedzających miasto, ale również budzi dumę wszystkich mieszkańców Wrocławia. Pełne walory tej budowli docenisz w sezonie wiosenno-letnim, kiedy fontanna działa w całej krasie.

Obok piaskowca żółtego, można we Wrocławiu znaleźć również wspaniały przykład na wykorzystanie piaskowca o barwie czerwonej. Mowa o jednym z najpiękniejszych mostów w stolicy Dolnego Śląska. Położony tuż przy wrocławskim ogrodzie zoologicznym most Zwierzyniecki od ponad stulecia cieszy oko mieszkańców i turystów odwiedzających miasto.

Zabytki z piaskowca na Dolnym Śląsku

Poza Wrocławiem możesz również znaleźć wiele przykładów na to, jak pięknym materiałem budowlanym jest piaskowiec. Wydobywany w kotlinie Kłodzkiej piaskowiec Długopole, odznaczający się świetnymi parametrami technicznymi, od lat używany był do tworzenia pięknych budowli. Ratusz w Bystrzycy Kłodzkiej, budynek liceum ogólnokształcącego w Bystrzycy Kłodzkiej i budynek kościoła ewangelickiego w miejscowości Długopole Zdrój.

Podziwiane po dziś dzień zabytki wykonane z piaskowca są najlepszym przykładem na to, że jest ten kamień trwałym i estetycznym wykończeniem budynków. Warto zatem rozważyć poczynienie takiej inwestycji na terenie swojej posesji.